Język rosyjski

Priviet!

język rosyjski Opole

Język rosyjski to nadal niezwykle potrzebny język. Znajomość rosyjskiego pozwala obcować z jakże bogatym i fascynującym światem rosyjskiej kultury, a sami Rosjanie to towarzyscy i otwarci ludzie – naprawdę warto ich poznać. Coraz częściej znajomość rosyjskiego przydaje się w Polsce ze względu na to, że coraz więcej osób z Europy Wschodniej pracuje w naszym kraju. Dla Ukraińców czy Kazachów rosyjski jest znacznie bliższy niż język angielski. Szkoła języków obcych Master doskonale zdaje sobie z tego sprawę i w ofercie ma grupowe kursy rosyjskiego oraz zajęcia indywidualne.

Ciekawostki

W języku rosyjskim funkcjonuje bardzo wiele tzw. „fałszywych przyjaciół”, czyli słów, które brzmią tak samo lub bardzo podobnie do języka polskiego, natomiast mają zupełnie inne znaczenie, na przykład: ковёр (kawior) - dywan диван (diwan) - kanapa кровать (krawat’) - łóżko стул (stuł) - krzesło кресло (kriesło) - fotel запомнить (zapomnit’) - zapamiętać чашка (c’aszka) - filiżanka наглый (nagłyj) – bezczelny

Akcenty w języku rosyjskim mogą być źródłem zamieszania :) Mamy, na przykład, słowa, które w zależności od tego gdzie pada akcent – zmieniają swoje znaczenie, na przykład:

мука́– мўка - mąka - męka

За́мок – замóк – zamek(budowla) – zamek (do drzwi)

óрган – орга́н – narząd – organy (instrument)

Język rosyjski bardzo lubi długie, wielokrotnie złożone słowa, spójrzcie sami i postarajcie się przeczytać:

Никотинамидадениндинуклеотидфосфатгидрин

Тысячевосьмисотвосьмидесятидевятимикрометровый

Pентгеноэлектрокардиографического

Pierwsza rozmowa – przydatne zwroty

Jak się masz? – Как дела? (Kak dela?)

Jak masz na imię? – Как тебя зовут? (Kak tebja zovut?)

Jestem z Polski - Я из Польши  (ja iz polszy)

Mam 50 lat - Мне 50 лет  (mnie pjetdzjesjat ljet)