Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Gramatyka – to pojęcie często sprawia, że nie podejmujemy się nauki języka obcego. Często boimy się, że nie zrozumiemy skomplikowanych reguł lub nie będziemy potrafili zastosować wiedzy teoretycznej w praktyce. Na całe szczęście gramatyka nie jest podstawą nauki języka obcego i nawet bez jej dokładnej znajomości możemy porozumiewać się!
Czy gramatyka w nauce języka obcego jest potrzebna?
Odpowiedź jest oczywista: tak! Jednak nie jest ona niezbędna do opanowania języka na poziomie komunikatywnym. Naszych kursantów chcemy zarażać pasją do nauki, pokazujemy, że przyswajanie nowych słów czy zwrotów może być świetną zabawą, a nie nudnym wkuwaniem reguł.
Zasady gramatyczne powstały po to, aby nasz język był poprawny i w pełni zrozumiały, jednakże na początku każdej językowej przygody warto postawić sobie mniejszy cel – umiejętność porozumiewania się. Naukę konstrukcji gramatycznych możemy zostawić sobie na potem.
Jak oswoić gramatykę?
Każdy język charakteryzuje się własnym systemem gramatycznym i czasami ciężko znaleźć przełożenie pewnych reguł na język polski. Swoją drogą gramatyka języka polskiego nie należy do najłatwiejszych, a przecież każdy z nas w dużym stopniu używa jej poprawnie. Wprawdzie program nauczania języka polskiego w szkole obejmuje naukę różnorodnych zagadnień gramatycznych, ale któż z nas dziś pamięta co to są np. imiesłowy? Dlaczego więc nie mamy z polską gramatyką ogromnych problemów? Bo używamy jej nieświadomie, a przyswajamy jej zasady automatycznie w trakcie posługiwania się językiem.
W taki sposób można również oswajać gramatykę języka obcego – zamiast usilnie starać się zapamiętać sztywne reguły, należy z nich po prostu korzystać w codziennej komunikacji czy nauce języka obcego. Z czasem zauważymy, że w naturalny sposób używamy różnych czasów i ich konstrukcji, choć wcale nie ślęczeliśmy długich nocy nad podręcznikiem.
Czy można nauczyć się języka obcego pomijając gramatykę?
Wszystko zależy od tego, jaki postawimy sobie cel. Na początku naszej nauki możemy skupić się na poznawaniu nowego słownictwa, ćwiczeniu wymowy i zapamiętywaniu konkretnych fraz. W następnym etapie powinniśmy sobie gramatykę rozsądnie dawkować. Nie wymagajmy od siebie poznania wszystkich czasów języka angielskiego w jeden wieczór, bo to po prostu niemożliwe. Skupmy się na każdym osobno, a w ten w dłuższej perspektywie poznamy je wszystkie i nabędziemy umiejętność poprawnego ich stosowania, bez niepotrzebnego stresu. Być może w toku naszej nauki jakieś konkretne zagadnienie językowe zaciekawi nas szczególnie – to dobry moment na to, aby dowiedzieć się na jego temat więcej.
Pamiętajmy, że w nauce każdego języka obcego chodzi o jego opanowanie na poziomie komunikatywnym, a dopiero wtedy możemy zanurzać się w nim głębiej i głębiej. Jezioro wiedzy najpierw należy zbadać i powoli się w nim zanurzać, bo skok na głęboką wodę może nas szybko zniechęcić do nauki.