Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

26 maja w polskim kalendarzu zarezerwowany jest dla szczególnej osoby, jaką jest matka. Początki tego święta sięgają dawnych czasów starożytnych, ale okazuje się, że na świecie nie ma on jednej daty! Czy wiecie, że jedynie w Polsce od czasów powojennych Dzień Matki obchodzony jest 26 maja? Kiedy więc świętują inni?
Mother's Day, czyli święto mam w USA i Wielkiej Brytanii
Dzień Matki w Wielkiej Brytanii jest świętem ruchomym i przypada zawsze na czwartą niedzielę Wielkiego Postu. Skąd takie powiązanie święta wszystkich mam z okresem religijnym? W XVII-wiecznej Anglii w tym dniu chrześcijanie mogli wziąć wolny dzień od pracy i udać się na modlitwę do swojego macierzystego kościoła (mother church) lub do najbliższej katedry. Z czasem wątek religijny tracił na znaczeniu, a dziś Mother’s Day jest w Wielkiej Brytanii obchodzony niezależnie od wyznania i jest całkowicie świeckim świętem.
Nasi amerykańscy przyjaciele Dzień Matki obchodzą również w maju, a konkretnie w drugą niedzielę tego miesiąca. Tradycja święta sięga aż roku 1858, kiedy to Ann Maria Reeves Jarvis ogłosiła „Dni Matczynej Pracy”. Od 1914 roku Dzień Matki jest w USA świętem państwowym!
Za zachodnią granicą, czyli Muttertag
Niemiecki Dzień Matki (Muttertag) obchodzony jest w tym samym czasie co w USA, czyli w drugą niedzielę maja. Po raz pierwszy święto to uchwalono w roku 1922 roku, ale w wyniku historycznych konfliktów i różnych ustrojów politycznych na stałe w całych Niemczech zawitał dopiero 31 lat temu!
Data Muttertag prawdopodobnie została ustalona dzięki stacjonującym w powojennych Niemczech (NRD) Amerykanom i po prostu przyjęła się do dziś.
Día de la Madre!
Hiszpanie pierwsze święto matki obchodzili już w 1644 roku i było ono nierozerwalnie związane z narodowym świętem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, toteż obchodzono je… 8 grudnia! Jednak i tutaj widoczny jest wpływ USA, gdyż po decyzji prezydenta Woodrowa, Hiszpania postanowiła rozdzielić te dwa święta i od 1965 roku hiszpańskie matki mają swoje święto w pierwszą niedzielę maja.
Dwa w jednym – Dzień Matki i Dzień Kobiet
Choć niewątpliwie mamy zasługują na swoje święto (i to nie tylko raz w roku!) niektóre państwa postanowiły połączyć ten wyjątkowy dzień ze świętem wszystkich kobiet. I tak 8 marca m.in. w Armenii, Bułgarii, Rosji, na Słowenii czy Białorusi swój dzień mają zarówno mamy, jak i wszystkie kobiety. Sprytne!
Wszystkim mamom z okazji ich święta składamy serdeczne życzenia wszelkiej pomyślności i aby każdy nowy dzień był Dniem Matki