Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Język angielski jest jednym z najpopularniejszych języków na świecie i porozumiewa się nim około 500 milionów ludzi na całym globie, dlatego to właśnie na naukę języka angielskiego decydujemy się najczęściej. Ale jakiego angielskiego?
Zanim odpowiemy na to pytanie, warto zacząć od informacji, że przez wszystkie lata kształtowania się języka angielskiego powstały jego różnorodne odmiany.
Najczęściej mamy do czynienia z British English (odmianą brytyjską) oraz American English (odmianą amerykańską), ale odmian jest o wiele więcej.
A czym w zasadzie różni się angielski od angielskiego?
Powiedzmy sobie szczerze – więcej jest elementów, które są wspólne dla różnych odmian angielskiego, a różnice dodają tylko smaczku. Na pierwszy rzut oka (choć w tym przypadku bardziej ucha) różnicę usłyszymy w wymowie. To jednak nie jest sprawa aż tak oczywista, ponieważ nawet w obrębie jednej odmiany mogą występować różne akcenty. Przykład? Pomimo iż John z Teksasu i John z Nowego Jorku są Amerykanami, ich wymowa będzie różna.
Inną różnicą jest oczywiście słownictwo, ale nie całe, jedynie niewielka część słówek będzie różna dla odmian angielskiego. I tak na przykład w Londynie zatankujemy petrol jadąc na holiday, a w Nowym Jorku na stacji zapłacimy za gas podczas vacation. Ale bez paniki! Większość użytkowników języka angielskiego doskonale zrozumie i jedno, i drugie.
Małe różnice możemy zauważyć także w gramatyce. Nasi przyjaciele z Wielkiej Brytanii uchodzą za bardziej szczegółowych i mniej luźnych, dlatego sztywno trzymają się zasad gramatycznych. Koledzy z USA przykładają do tego mniejszą wagę.
Jakiego angielskiego więc się nauczyć?
W europejskim systemie edukacji, czyli także polskim, najczęściej uczymy się brytyjskiej odmiany języka angielskiego. Dlaczego? Ponieważ jest to najbardziej poprawna wersja angielskiego, powiedzielibyśmy „podstawa” dla innych odmian, w tym dla odmiany amerykańskiej. To właśnie na podstawie British English powstały np. ogólne zasady gramatyki angielskiej.
Z drugiej strony jeżeli planujemy wyjazd do Stanów Zjednoczonych warto podszkolić się z amerykańskiej odmiany i wymowy.
Pamiętajmy jednak, że nauka języka obcego ma być dla nas przyjemnością, więc nie musimy się stresować, jakiego angielskiego używamy, iż jest to tak uniwersalny język, że bez znaczenia - American czy British – dogadamy się z każdym!