Język francuski

Bonjour!

język francuski - szkoła językowa

Język francuski to jeden z przedstawicieli grupy języków romańskich. Jest on językiem ojczystym dla prawie 80 mln ludzi w 29 krajach świata, jednak ilość frankofonów jest o wiele większa – to prawie 220 milionów ludzi! Jest trzecim językiem na świecie pod względem uczenia się go jak i trzecim językiem w komunikacji międzynarodowej, dlatego warto zacząć przygodę z językiem francuskim jak najszybciej!

Ciekawostki

  1. Francja słynie z wyśmienitych serów i win. Obecnie produkuje się około 400 gatunków sera, jednak ta liczba co roku rośnie. Większość z listy 50 najdroższych win na świecie pochodzi z Francji.
  2. W każdym większym francuskim mieście znajduje się ulica pisarza, Victora Hugo.
  3. Francja to najczęściej odwiedzany kraj na świecie.
  4. Prawdopodobnie, obyczaj Prima Aprilis pochodzi z Francji.
  5. Na powitanie Francuzi całują się w policzki, zazwyczaj 2 lub 4 razy, zależnie od regionu. Zwyczaj ten panuje nawet wśród dalszych znajomych.

Łamańce językowe

Cinq chiens chassent six chats.
Pięć psów poluje na sześć kotów.

Trois petites truites cuites, trois petites truites crues.
Trzy małe gotowane pstrągi, trzy małe surowe pstrągi.

Seize jacinthes sèchent dans seize sachets secs.
Szesnaście hiacyntów suszy się w szesnastu suchych saszetkach.

Pierwsza rozmowa – przydatne zwroty

Cześć, co słychać? – Bonjour, ça va? (bążur, sa wa)

Jak masz na imię? – Comment tu t’appelles? (komą tju tapel)

Mam na imię Łukasz. Jestem z Polski i mieszkam w Opolu. – Je m’appelle Łukasz. Je suis de Pologne et j’habite á Opole. (ży mapel Łukasz; ży słi dy Poloń e żabit a Opole)

Do zobaczenia! – À bientôt! (a bjanto)

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.