Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.
Język niemiecki jest językiem urzędowym nie tylko w Niemczech, lecz także w kilku sąsiednich krajach. Jest jednym z oficjalnych języków Unii Europejskiej, jest także używany w Watykanie (Gwardia Szwajcarska). Język niemiecki nauczany jest w wielu krajach; po języku angielskim stanowi najbardziej rozpowszechniony język w Europie.
Ciekawostki
- Język niemiecki jest absolutnym rekordzistą jeśli chodzi o długość wyrazów. Najdłuższe słowo w języku niemieckim składa się z 79 liter:
„Donaudampfschifffahrtselektrizitätenhauptbetriebswerkbauunterbeamtengesellschaft” - W języku niemieckim występują znaki diakrytyczne umlaut w postaci dwóch kropek nad samogłoskami „Ä”, „Ö” czy „Ü”. W McDonalds w menu królował Big Mäc.
- Niemiecki Nowak ma na nazwisko Müller.
- Niemiec odbierając telefon nie mówi się „słucham”, tylko podaje się swoje nazwisko.
- Niemcy są drugim największym konsumentem piwa na świecie. Największy festiwal piwa - Oktoberfest, zaczyna się we wrześniu. W Bawarii piwo jest oficjalnie uważane za jedzenie.
Pierwsza rozmowa – przydatne zwroty
Ich bin... / mein Name ist... - Nazywam się...
Ich wohne in ... - Mieszkam w ...
Ich komme aus Polen - Pochodzę z Polski.
Wie geht's? - Jak się masz?