Język rosyjski

Priviet!

język rosyjski Opole

Język rosyjski to nadal niezwykle potrzebny język. Znajomość rosyjskiego pozwala obcować z jakże bogatym i fascynującym światem rosyjskiej kultury, a sami Rosjanie to towarzyscy i otwarci ludzie – naprawdę warto ich poznać. Coraz częściej znajomość rosyjskiego przydaje się w Polsce ze względu na to, że coraz więcej osób z Europy Wschodniej pracuje w naszym kraju. Dla Ukraińców czy Kazachów rosyjski jest znacznie bliższy niż język angielski. Szkoła języków obcych Master doskonale zdaje sobie z tego sprawę i w ofercie ma grupowe kursy rosyjskiego oraz zajęcia indywidualne.

Ciekawostki

W języku rosyjskim funkcjonuje bardzo wiele tzw. „fałszywych przyjaciół”, czyli słów, które brzmią tak samo lub bardzo podobnie do języka polskiego, natomiast mają zupełnie inne znaczenie, na przykład: ковёр (kawior) - dywan диван (diwan) - kanapa кровать (krawat’) - łóżko стул (stuł) - krzesło кресло (kriesło) - fotel запомнить (zapomnit’) - zapamiętać чашка (c’aszka) - filiżanka наглый (nagłyj) – bezczelny

Akcenty w języku rosyjskim mogą być źródłem zamieszania :) Mamy, na przykład, słowa, które w zależności od tego gdzie pada akcent – zmieniają swoje znaczenie, na przykład:

мука́– мўка - mąka - męka

За́мок – замóк – zamek(budowla) – zamek (do drzwi)

óрган – орга́н – narząd – organy (instrument)

Język rosyjski bardzo lubi długie, wielokrotnie złożone słowa, spójrzcie sami i postarajcie się przeczytać:

Никотинамидадениндинуклеотидфосфатгидрин

Тысячевосьмисотвосьмидесятидевятимикрометровый

Pентгеноэлектрокардиографического

Pierwsza rozmowa – przydatne zwroty

Jak się masz? – Как дела? (Kak dela?)

Jak masz na imię? – Как тебя зовут? (Kak tebja zovut?)

Jestem z Polski - Я из Польши  (ja iz polszy)

Mam 50 lat - Мне 50 лет  (mnie pjetdzjesjat ljet)

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.