Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.
Pierwszy dzień astronomicznej wiosny przypada na równonoc wiosenną, w Polsce jest to noc z 20 na 21 marca. W dawnych kulturach i wierzeniach czas ten miał specjalną, magiczną moc, a dziś Pierwszy Dzień Wiosny najczęściej kojarzy się ze słynnym Dniem Wagarowicza. Jak pierwszy dzień wiosny obchodzony jest w różnych zakątkach świata? Które zwyczaje chcielibyście wprowadzić w naszej szkole języków obcych?
Amerykańskie palenie skarpet i wyganianie czerwonego karła
W USA na uwagę zasługują dwa miasta – Detroit oraz Annapolis.
W tym pierwszym mieszkańcy każdego 23 marca wychodzą na ulicę w różnorodnych przebraniach, aby wygonić Le Nain Rouge – złego ducha, który co roku próbuje zniszczyć Detroit. Legenda głosi, że wprowadził się on do Detroit w momencie nadania praw miejskich i do dziś nie chce się wyprowadzić.
W Annapolis (stan Waszyngton) dawniej marynarze palili swoje skarpety, w których musieli chodzić całą zimę, co miało zwiastować przyjście wiosny. Współcześnie zwyczaj ten rozprzestrzenił się na wszystkich mieszkańców, którzy palą swoje skarpety na znak powrotu sezonu rekreacyjnego.
Australijska lekkość
Australijczycy od kilku lat tworzą nową tradycję – co dwa lata organizują festiwal skoków spadochronowych. W pierwszy dzień wiosny niebo pełne jest odważnych ochotników, którzy w ten niecodzienny sposób chcą uczcić odejście zimy. Oprócz różnokolorowych spadochronów uczestnicy często przywdziewają dziwne i śmieszne stroje, co dodatkowo podkreśla radość z przyjścia wiosny.
Festiwal Holi
Jeden z najbardziej kolorowych festiwali na świecie odbywa się w Indiach właśnie w pierwszy dzień wiosny. Karnawał kolorów, bo tak można nazwać festiwal Holi, odbywa się na ulicach miast i wsi, a zabawa polega na obrzucaniu się kolorowymi proszkami. Wszystko w atmosferze wielkiej zabawy, tańców i śpiewów.
Japońskie Hanami
Hanami to japońskie święto kwitnącej wiśni. Na przełomie lutego i marca do Japonii zjeżdżają turyści z całego świata, aby podziwiać niesamowite widoki kwitnących drzew wiśniowych. Oprócz podziwiania piękna i zapachu kwiatów ten zwyczaj ma przypominać o ulotności ludzkiego życia.