Tradycje i zwyczaje Wielkiej Nocy

master

Święta wielkanocne to najważniejsze święta dla chrześcijan i nierozerwalnie łączą się z religią. Jak się jednak okazuje, można obchodzić święta Wielkiej Nocy także w świecki sposób i o tym, jak to robią nasi przyjaciele anglojęzyczni opowiemy poniżej.

Dlaczego Easter?

Nazwa Wielkanocy w języku angielskim ma swoje pozareligijne źródło. Wzięła się od nazwy bogini płodności – Eostre, którą czczono właśnie w okresie wiosny, gdzie cała natura budziła się do życia.

Współczesna angielska Wielkanoc

Mieszkańcy Wielkiej Brytanii nie różnią się zbytnio od nas w kwestii świętowania Wielkiej Nocy – najczęściej wybierają spotkania w gronie najbliższych, podczas których spożywają wspólne posiłki i świetnie się bawią. Jakie atrakcje można spotkać podczas angielskich świąt? Wszystkie oczywiście łączą się z podstawowymi symbolami tych świąt – jajkiem i zajączkiem. I tak możemy spróbować zapolować na jajka (egg hunt), które w różnych zakamarkach ukrył Easter Bunny lub zmierzyć się w zawodach rolling eggs – turlania jajek.

Co ciekawe w Anglii rzadko spotkamy znane nam pisanki, w tej części Europy chętniej zamienia się je na jajka… czekoladowe!

Krótkie świętowanie, czyli Wielkanoc w USA

Amerykanie nie przykładają tak ogromnej wagi do świąt Wielkiej Nocy jak do Bożego Narodzenia czy Święta Dziękczynienia, dlatego Wielkanoc trwa tu zaledwie… jeden dzień! Dlatego też nie zauważymy szczególnego przepychu dekoracji czy wielu obrzędów.

Podobnie jak w Wielkiej Brytanii mamy poszukiwanie i turlanie jajek, ale na pewno warto w tym okresie zajrzeć do Nowego Jorku. W Niedzielę Wielkanocną odbywa się tam wielkanocna parada, w której główną atrakcją są kapelusze przyozdobione pisankami, kwiatami, wstążkami i wszelkimi innymi symbolami wielkanocnymi oraz wiosennymi.

Zajączka nie będzie – australijska Wielkanoc

W Australii święta wielkanocne raczej są postrzegane jako czas wolny od pracy, w którym można spotkać się w gronie najbliższych. Australijczycy nie mają w związku z tym oryginalnych tradycji, a nawet nie mają zajączka! Na szczęście inny sympatyczny zwierzak dba o dostarczenie czekoladowych jajeczek najmłodszym. Kim jest ten sympatyczny jegomość? To bilby – przypominający wyglądem królika i mysz!

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.