Wieczór z duchami, czyli skąd to Halloween?

halloween-tradycja

Według danych Halloween to drugie po świętach Bożego Narodzenia najchętniej obchodzone święto w krajach anglojęzycznych i choć tam obchodzi się już od wieków, to w Polsce pojawiło się zaledwie 30 lat temu. Czym jest Halloween i jakie tradycje są z nim związane?

Krótka historia

Sama nazwa święta prawdopodobnie jest skróconą nazwą wigilii Wszystkich Świętych, czyli All Hallows’ Eve. Samo święto obchodzone było już za czasów celtyckich i było okazją do odstraszania złych duchów, ale przede wszystkim było świętem na powitanie zimy.

Współcześnie Halloween przybrało wymiar komercyjny i związane jest przede wszystkim z maskaradami, przebraniami i świetną zabawą.

Jack-o’-lantern

To chyba najpopularniejszy symbol Hallowen. Jack-o’-lantern to charakterystyczne lampy z wydrążonych dyni, które ustawia się jako dekoracje. Co ciekawe pierwsze tego typu ozdoby wykonywano z innych warzyw, gdyż w Europie dynia pojawiła się dopiero po odkryciu Ameryki.

Sama nazwa latarni wywodzi się z legendy o niejakim Jacku, który chciał się szybko wzbogacić. Po jego śmierci nie mógł wstąpić do zaświatów i po dziś dzień jego dusza błąka się z latarnią po ziemi.

Apple bobbing

Zabawa ta znana również pod nazwą Duck-apple to rozrywka polegająca na wyławianiu jabłek z misy wypełnionej wodą bez użycia rąk. Ten, kto wyciągnie jabłko bez uszkodzenia owocu, może być pewny o swoim szczęściu w nadchodzącym roku. Może wy również spróbujecie swoich sił? ;)

Scary farm

Oprócz standardowych imprez, które organizuje się w domu, szkołach czy sąsiedztwie, coraz większą popularnością cieszą się straszne farmy. To ogromne powierzchnie, w których tworzy się scenerie wprost z horrorów. Na odwiedzających śmiałków czekają straszne niespodzianki oraz dużo adrenaliny. Z roku na rok twórcy scary farm prześcigają się w kreatywności i dbałości o detale, tworząc bardzo realistyczne miejsca, w których każdy może poczuć się jak bohater swojego ulubionego filmu grozy.

Cukierek albo psikus!

Trick or treat! To najczęściej wypowiadane słowa wieczorem 31 października, najczęściej przez najmłodszych uczestników święta. Dzieci i młodzież krążą po okolicznych domach oferując mieszkańcom psikusy. Jedyną formą wykupienia się od żartów są słodkości lub drobne sumy pieniędzy.

W naszej szkole języków obcych od wielu lat radośnie świętujemy Halloween, przygotowując bardzo „strassssssszne” zabawy. W tym roku zapraszamy naszych kursantów z grup szkolnych do Domku Strachu.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.