Zintegrowane nauczanie języka – co to jest?

posty

Nauczanie zintegrowane od kilku lat kojarzy nam się z nauką w klasach 1-3 szkoły podstawowej. Jednak pojęcie edukacji zintegrowanej kryje w sobie o wiele więcej – to koncepcja, w której nauczanie polega na łączeniu treści z różnych obszarów. Jak nauczanie zintegrowane wpływa na nauczanie języka obcego?

Język łączy, a nie dzieli

Programy nauczania języka w naszej szkole są dostosowane do wieku dzieci, a więc przede wszystkim do etapu ich rozwoju, dzięki czemu nauka wydaje się przyjemną zabawą, a nie przykrym obowiązkiem. Dodatkowo, nasze założenia dotyczące nauczania zbudowane są na koncepcji nauczania zintegrowanego. Przy okazji nauki języka obcego/oferta/ nasi kursanci zdobywają wiedzę z innych obszarów – przyrody, matematyki czy muzyki. Takie podejście powoduje, że w trakcie nauki języka obcego dziecko poznaje i postrzega świat całościowo. Co ważne, korelacja treści odbywa się nie tylko na gruncie wiedzy szkolnej, ale także kultury i społeczeństwa. W jaki sposób?

Poznając język, poznajesz ludzi

W nauczaniu języka angielskiego nie tylko ważne są słowa, ale także emocje i poznawanie świata, dlatego też staramy się przybliżyć naszym kursantom tradycje i kulturę innych państw zarówno podczas standardowych zajęć, jak i na organizowanych przez nas półkoloniach. Korelacja przebiega w sposób naturalny – omawiając zagadnienia dotyczące różnych świąt, kursanci nie tylko wzbogacają swoje słownictwo, ale także poznają różne tradycje. Nawet lekcja dotycząca jedzenia jest świetnym sposobem na to, aby porozmawiać o kuchniach z całego świata.

Dlaczego integracja jest taka ważna?

Nauka języka obcego nie powinna być odrębną drogą edukacyjną, ale jednym z jej elementów. To powoduje, że dziecko podczas zajęć z języka obcego nie tylko poznaje nowy język, ale poszerza swoją ogólną wiedzę o świecie. Każde zadanie, które wykonujemy podczas zajęć w naszej szkole, jest związane nie tylko z językiem, ale także z wiedzą, potrzebami społecznymi czy rozwojem dziecka.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.