Sylwestrowe szaleństwo w krajach anglojęzycznych

nowy-rok

Zakończenie starego roku i powitanie nowego wiąże się dla nas zawsze z dobrą zabawą oraz nowymi postanowieniami. Razem z naszą szkołą językową poznaj tradycje jakie od lat kultywowane są w krajach anglojęzycznych.

Skąd wziął się zwyczaj obchodzenia sylwestra i dlaczego ten dzień nazywamy od konkretnego imienia?

Wszystko zaczęło się w roku 999, kiedy to ludzie byli przekonani, że kończy się świat, jednak już 1 stycznia 1000 roku papież Sylwester II udzielił światu błogosławieństwa, tym samym stając się ważną personą dla współczesnych – uważano, że to on uratował ludzkość przed zagładą, stąd też ostatni dzień roku nazwany został jego imieniem.

Londyńska Parada Narodowa

W sylwestrową noc o północy nie może zabraknąć fascynującego pokazu sztucznych ogni na tle Big Bena oraz London Eye. Jednak prawdziwa gratka dla miłośników dobrej zabawy pojawia się w Nowy Rok. Od 1987 roku 1 stycznia na ulicach Londynu odbywa się Parada Noworoczna, w której biorą udział artyści z całego świata. Dziesięć tysięcy tancerzy, muzyków, akrobatów, których występy potrafi podziwiać nawet pół miliona osób!

Powrót do korzeni, czyli szkocki sylwester

Szkoci znani są z tego, że lubią wracać do swoich celtyckich korzeni, nie inaczej jest w kwestii sylwestrowych tradycji. Torchlight Procession to edynburski zwyczaj marszu z pochodniami, którego finałem jest spalenie łodzi Wikingów. Oczywiście podczas uroczystości nie może zabraknąć szkockiej muzyki i tradycyjnych tańców!

Inną szkocką tradycją, która przyciąga ludzi z całego świata, jest festiwal ognia w Stonehaven, na którym można podziwiać niesamowite pokazy z kulami ognia. Jeśli jednak nie możemy wybrać się na tę uroczystość osobiście, to jest możliwość obejrzenia wydarzenia online!

Spokojni Walijczycy

Na tle swoich sąsiadów walijska tradycja świąteczno-noworoczna może nie wydawać się zbyt atrakcyjna, ale nic bardziej mylnego!

Tradycja Mary Llwyd to rytuał odwiedzin szarej klaczy. Przebrani mężczyźni odwiedzają okoliczne domostwa z osadzoną na tyczce głową czaszką konia. Aby Mary Llwyd mogła wejść do domu, najpierw mieszkańcy muszą rozwiązać zagadkę. Co w tym ekscytującego? Wierzy się, że jedynie w tych domach, w których dochodzi do odwiedzin szarej klaczy, przez cały rok będzie panować szczęście i dobrobyt!

Miłosna tradycja Irlandii Północnej

Irlandczycy najczęściej spędzają wieczór sylwestrowy w gronie znajomych w okolicznych pubach. Jednak mają także swoją tradycję noworoczną! Wszyscy Ci, którzy w nowym roku pragną znaleźć miłość, muszą w noc sylwestrową pod poduszką schować gałązkę jemioły, która jest symbolem płodności i życia.

Szkoła językowa MASTER życzy wszystkim udanej zabawy sylwestrowej oraz dobrego nowego roku 2022!

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.